  • Autonics PRDCMT30-25DO Proximity Sensor
  • product
  • product
Minimum Order Quantity : 1 Pieces
Delivery Time : 1 Days
Autonics PRDCMT30-25DO Proximity Sensor Price & Specifications
Weight Weight
Warranty Warranty
Voltage Voltage
Usage Industrial
Sensor Type Sensor Type
Sensitivity Sensitivity
Response Time Response Time
Resolution Resolution
Product Type Proxmity sensor
Power Consumption Power Consumption
Output Output
Operating Temperature Operating Temperature
Mounting Type Mounting Type
Measurement Range Measurement Range
Material Material
Interface Interface
Input Input
IP Rating IP Rating
Function Function
Features Features
Cable Length Cable Length
Application Application
Accuracy Accuracy
Supply Ability 100 Per Day
Sample Policy Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
Sample Available Yes
Packaging Details Box
Main Domestic Market All India
FOB Port FOB Port
Delivery Time 1 Days
Certifications Certifications
About Autonics PRDCMT30-25DO Proximity Sensor Detail
Autonics PRDCMT30-25DO Proximity Sensor Authorised Distributor, Dealer, Supplier in India.
Product Overview
Model : PRDCMT30-25DO
Brand : Autonics
Specification - PRDCMT30-15DO, PRDCMT30-25DC, PRDCMT30-25DO.
We also stock various make proximity sensors are common, reliable, and durable solutions for applications requiring non-contact detection. We are supplier of various types of Sensor like Full Metal, Long distance, Spatter resistance, Rectangular, Rectangular Flat, Long Sensing Distance, Standard, Non Shield, Shield, Flush, Non Flush, Diameter, Sensing Distance, 1.5 mm, 2 mm, 4 mm, 5 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm, 14 mm, 15 mm, 20 mm, 25 mm, 50 mm, AC 2-wire, DC 2-wire, DC 3-wire, Cable, Cable Connector, Connector, Power Supply, Loop powered type 12 - 24 VDC, 12 - 48 VDC, 100 - 240 VAC, Long Body, Standard, Output Type, Normal Close, Front sensing, Upside sensing, Normal Open, NPN, PNP, Housing Size,17-17-36 mm.We deal with hundreds of Industry leading sensor brands.