  • Autonics E60H20-5000-3-T-24 Hollow Shaft Encoder
Minimum Order Quantity : 1 Pieces
Delivery Time : 1 Days
Autonics E60H20-5000-3-T-24 Hollow Shaft Encoder Price & Specifications
Weight Approx. 391g(approx. 330g) Grams (g)
Warranty 1 year
Voltage Power supply 12-24VDC A 5%(ripple P-P: max. 5%)
Usage Industrial
Resolution 5000P/R
Product Type Autonics E60H20-5000-3-T-24
Output A, B, Z
Material Encoder
Function Rotary Encoder
Supply Ability 10 Per Day
Sample Policy Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
Sample Available Yes
Packaging Details Box
Delivery Time 1 Days
About Autonics E60H20-5000-3-T-24 Hollow Shaft Encoder Detail
Autonics E60H20-5000-3-T-24 Encoder Authorised Distributor, Dealer, Supplier in India.
Shaft inner diameter : Dia 20mm
Max. response frequency : 300kHz