  • Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD
Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD
Minimum Order Quantity : 1 Pieces
Delivery Time : 1 Days
Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD Price & Specifications
Usage & Applications Industrial Motor Speed Control, Pumps, Conveyors, HVAC
Rated Voltage 200-240V AC
Rated Current 2.5A
Power Rating 0.4kW (400W)
Phase Single Phase Input, Three Phase Output
Operating Temperature -10A C to +50A C
Material ABS Plastic Enclosure
Frequency 50/60Hz
Features Compact Design, Energy Saving, Auto Restart, Overload Protection
Display Type Digital LED
Conductor Copper
Cable Type Shielded Power Cable
Supply Ability 10 Per Day
Sample Policy Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
Sample Available Yes
Packaging Details Box
Main Domestic Market All India
FOB Port FOB Port
Delivery Time 1 Days
About Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD Detail
Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD Distributor, Dealer, Supplier Price in India.
We stock various size, various make sensor, encoder like PNP, NPN, NO, NC, Relay Output, AC, DC, 2 wire, Three Wire, Cylindrical, Square type, Plug in Type, 230VAC, 10-30VDC, 24VDC, PPR, Various Amp Power Supply, HP Capacity VFD Drive, types of I/O PLC, Digital, Analog type, Line driver, counter, timer, temperature controller, Switches, Totem pole type Rotary Encoder, Incremental Encoder, Shaft Encoder, Hollow Shaft Encoder Etc.
Product Overview
Model: FVR0.4AS1S-7E
Brand: Fuji
Fuji VFD Models:
Versatile Application for Industrial Needs
Reliable and Safe Operation
Compact Design with Easy Installation
Boasting a compact form (120mm x 180mm x 120mm) and panel mount capability, the VFD saves valuable installation space in electrical panels. Supporting shielded copper cables and digital LED diagnostics, it combines practicality with user-friendly monitoring and control.
FAQ's of Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD:
Q: How do I install the Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD in my industrial facility?
Q: What benefits does V/F (Volts/Hertz) control provide in this VFD?
Q: When should the adjustable acceleration/deceleration time be modified?
Q: Where can the Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD be effectively utilized?
Q: What is the process for setting up RS485 communication on this drive?
Q: How does the auto restart and overload protection benefit users?
More Similar Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD Products
Fuji FVR0.75AS1S-4E VFD
Fuji FVR0.75AS1S-4E VFD
Usage & Applications : Industrial automation, motor speed control, conveyors, pumps, fans
Rated Voltage : Three-phase 380-480V AC
Rated Current : 2.2 A
Power Rating : 0.75 kW (1 HP)
Phase : Three Phase
Fuji FRN0018C2S-4LM VFD
Fuji FRN0018C2S-4LM VFD
Usage & Applications : Industrial Automation, Pump & Fan Control, Conveyor Systems, HVAC Systems
Rated Current : 18 A
Power Rating : 7.5 kW / 10 HP
Phase : Three Phase
Fuji FRN0105E2S-4GB VFD
Fuji FRN0105E2S-4GB VFD
Usage & Applications : Industrial Automation, Motor Control
Rated Voltage : 380-480V AC
Rated Current : 32 A
Power Rating : 15 kW (20 HP)
Fuji FRN0001C2S-7A VFD
Fuji FRN0001C2S-7A VFD
Usage & Applications : Industrial automation, motor control, conveyors, pumps, HVAC systems
Rated Current : 1.2A
Power Rating : 0.1 kW (100W)