Fuji FVR0.4AS1S-7E VFD
Minimum Order Quantity : 1 Pieces
Delivery Time : 1 Days
Delivery Time : 1 Days
Usage & Applications Industrial Motor Speed Control, Pumps, Conveyors, HVAC
Rated Voltage 200-240V AC
Rated Current 2.5A
Power Rating 0.4kW (400W)
Phase Single Phase Input, Three Phase Output
Operating Temperature -10A C to +50A C
Material ABS Plastic Enclosure
Frequency 50/60Hz
Features Compact Design, Energy Saving, Auto Restart, Overload Protection
Display Type Digital LED
Conductor Copper
Cable Type Shielded Power Cable
Supply Ability 10 Per Day
Sample Policy Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
Sample Available Yes
Packaging Details Box
Main Domestic Market All India
FOB Port FOB Port
We stock various size, various make sensor, encoder like PNP, NPN, NO, NC, Relay Output, AC, DC, 2 wire, Three Wire, Cylindrical, Square type, Plug in Type, 230VAC, 10-30VDC, 24VDC, PPR, Various Amp Power Supply, HP Capacity VFD Drive, types of I/O PLC, Digital, Analog type, Line driver, counter, timer, temperature controller, Switches, Totem pole type Rotary Encoder, Incremental Encoder, Shaft Encoder, Hollow Shaft Encoder Etc.
Product Overview
Model: FVR0.4AS1S-7E
Brand: Fuji
Fuji VFD Models:
Usage & Applications : Industrial automation, motor speed control, conveyors, pumps, fans
Rated Voltage : Three-phase 380-480V AC
Rated Current : 2.2 A
Power Rating : 0.75 kW (1 HP)
Phase : Three Phase
Usage & Applications : Industrial Automation, Pump & Fan Control, Conveyor Systems, HVAC Systems
Rated Current : 18 A
Power Rating : 7.5 kW / 10 HP
Phase : Three Phase
Usage & Applications : Industrial Automation, Motor Control
Rated Voltage : 380-480V AC
Rated Current : 32 A
Power Rating : 15 kW (20 HP)
Usage & Applications : Industrial automation, motor control, conveyors, pumps, HVAC systems
Rated Current : 1.2A
Power Rating : 0.1 kW (100W)